Cichlidae

Nano-rafka: Budowa pokrywy DIY

Dzisiaj przedstawiam efekt moich wątpliwych zdolności manualnych :) Wszystkie zdjęcia niestety robione komórką :( musicie mi wybaczyć, ale nie mam obecnie nic lepszego. Normalnie przydałby się jakiś sponsor na sprzęt fotograficzny :D

Nano-rafka: Co już mam.

Korzystając z kategorii jakie stworzyłem w poprzednim wpisie ("Co potrzebne na start"), dzisiaj opiszę jakie sprzęty udało mi się już uzbierać na tę chwilę, jak również co jeszcze planuję zakupić.

Nano-reef: Co potrzebne na start?

Aby założyć akwarium i nie rozpocząć przygody od razu od katastrofy trzeba spełnić przynajmniej minimalne wymagania, jakie stawia przed nami to przedsięwzięcie.

Dawno temu pisałem o sprzęcie niezbędnym do uruchomienia przeciętnego akwarium słodkowodnego. Przyznam, że nie lubię pisać o takich podstawach - jest to po prostu nudne :), ale mimo to uważam, że im więcej będziemy o tym pisać gdzie się da, tym mniej błędów będą popełniać początkujący akwaryści i tym samym mniej zwierząt przez to ucierpi, a i nasza kieszeń również. Dlatego ja też od czasu do czasu wyskrobię trochę banałów.

Save the Xingu River

W nawiązaniu do niedawnego tekstu o tragicznych w konsekwencji planach budowy tam na amazońskich obszarach, dzisiaj zamieszczam odnośnik do petycji pod którą może podpisać się każdy, któremu na sercu leży dobro i przyszłość tej unikatowej krainy.

Nowości na stronie

Jak pewnie wielu z Was już zauważyło, często bawię się z dodatkami na swoim blogu.
Ciężko mi stwierdzić jednoznacznie co jest przydatne, a co tylko zajmuje miejsce, a nie przynosi nic pożytecznego. Dlatego też często pojawiają się jakieś dodatki, a później znikają, bo dochodzę do wniosku, że i tak nikt z tego nie korzysta :)

Dzisiaj na wszelki wypadek (jakby czasem nie rzucało się w oczy) chciałem zwrócić uwagę właśnie na dwa takie nowe dodatki.

EBJD - hybryda czy odmiana barwna? Cz. 2.

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy Pan Hector Luzardo otrzymał dobraną parę młodych Rocio (wtedy jeszcze Cichlasoma) octofasciatum jako prezent od przyjaciela...

Dlaczego "nano"?

W dzisiejszym wpisie spróbuję odpowiedzieć na pytanie, które sam sobie postawię :P Odpowiem na nie jednak po części dzięki pomocy innych akwarystów (wiem, wygodny jestem :) ).

Ogólnopolski Zlot Akwarystów w Krakowie 2010


Uwaga - nie lada gratka dla akwamaniaków. W pierwszy weekend listopada (6-7.11.) zapowiada się świetna impreza w Krakowie o zasięgu ogólnopolskim. Zlot wygląda na świetnie zorganizowany i co najważniejsze bardzo ciekawy merytorycznie. Dużo prelekcji, a ich tematy wydają się na prawdę nieoklepane i zachęcające.

EBJD - hybryda czy odmiana barwna? Cz. 1.

W dzisiejszym wpisie to, co tygryski lubią najbardziej, czyli poruszymy kolejny kontrowersyjny temat, który co rusz pojawia się na różnych forach, a na który ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

Tematem będzie pielęgnica, która swymi barwami powala, lub w najgorszym wypadku zadziwia. Jednak, to co w niej najbardziej intrygującego, to jej pochodzenie owiane istną tajemnicą. Czy jest to po prostu wariant barwny, nietuzinkowa mutacja, mieszanka dwóch lub więcej gatunków, a może sztuczny twór rodem z azjatyckiego laboratorium? No cóż... postaram się to wyjaśnić :)

Regionalne kluby i fora akwarystyczne

Dzisiaj przedstawiam Wam efekt mojego grzebania w "polskiej" sieci :) Starałem się odnaleźć jak najwięcej for i klubów akwarystycznych, które mają wymiar regionalny - czy to wojewódzki, miejski, czy wiejski, bez różnicy. Wybrałem oczywiście takie, które wydają się nadal funkcjonować, jeśli chodzi o kluby i fora, które mają choć kilka niedawno napisanych postów.

Akwarystyczna telewizja

Nie wiem, czy wiecie (ja nie wiedziałem!), ale w internecie działa darmowa internetowa polska "telewizja". Cudzysłów stąd, że nie jest to oczywiście przedsięwzięcie formatu Animal Planet, ale naprawdę równie miła niespodzianka :)

Tanganyika-Cichlids Magazine

Gorąco polecam ciekawego "bloga", który aktualizowany jest (co pewien czas) w formie darmowego e-magazynu. Tworzony przez akwarystów pasjonatów, w całości poświęcony jezioru Tanganika i jego mieszkańcom. Niestety po hiszpańsku, co jednak obecnie to powinno być strasznym problemem - wystarczy użyć jakiegoś translatora (np. ten) i już mamy tekst po polsku (choć nieco zamieszany, ale da się rozszyfrować). Dodatkowo oprócz tekstu zamieszczane są filmy i zdjęcia z akwariów i samego jeziora, co powinno być dodatkową atrakcją dla leniuchów, którym nie chce się tłumaczyć tekstu. Właśnie ukazał się już 4-ty numer.

Dwa nowe gatunki Dicrossus

Info dla "apistomaniaków" (dzięki Ruki za cynk!). Dwa nowe gatunki pielęgniczek z dopływów Amazonki zostały opisane na początku września.

Nano rafka - od teorii do praktyki - projekt czas zacząć!

Przyznam, że pomysł założenia nano-rafki chodzi za mną już od dawna. Prawdopodobnie od momentu, gdy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia przyzwoicie prowadzonego miniaturowego baniaczka, jakich na internecie można znaleźć wiele. Piękno tych malutkich, mutli-kolorowych akwaryjków wręcz poraża i wątpię, by znalazła się osoba, która mogłaby zaprzeczyć. Ba, nawet mojej żonie - zaciekłej przeciwniczce akwarystyki się one podobają! Jednak, w związku w widmem ciągłych przeprowadzek ciążącym na mnie, realizację tego pomysłu zawsze odkładałem w bliżej nieokreśloną przyszłość...

Nowy gatunek Crenicichla

Crenicichla ypo to kolejny nowo opisany gatunek z grupy pielęgnic zwanych po angielsku "pike cichlids", choć raczej należy podgrupy małych "dwarfpikes", ponieważ dorasta do ok. 12-13 cm. Ryba pochodzi z Argentyny z lewego dopływu środkowej części Parany.

Koniec rodzaju Vieja?

Wikimedia Commons

Jeszcze do niedawna na niektórych forach akwarystycznych toczyły się zawiłe dyskusje na temat tych dużych i pięknych pielęgnic, a dokładniej tego, do jakich rodzajów powinno zaliczać się poszczególne gatunki - czy do Vieja, czy raczej do Paratheraps. I zwykle był z tym niemały problem, ponieważ nikt nie potrafił z całą pewnością stwierdzić, jak to faktycznie jest.

Nieświadomość.



Hapalochlaena (blue-ringed octopus) – rodzaj ośmiornic (Octopoda) zamieszkujących Ocean Spokojny. Podczas zagrożenia ciemne obwódki na ich ramionach i płaszczu nabierają jaskrawoniebieskiej, ostrzegawczej barwy. Hapalochlaena są śmiertelnie niebezpieczne dla życia człowieka. Ośmiornice te wytwarzają jad zawierający między innymi tetrodotoksynę, która do ciała ofiary dostaje się po niebolesnym ukłuciu.

ZOO-BOTANICA vs. ZOOMARKET

Hmm. Chciałem w dzisiejszym tekście porównać ze sobą pod kątem akwarystycznym zbliżające się targi zoologiczne - Zoo-Botanica i Zoomarket. Chciałem je porównać, dlatego, że jeśli ktoś chce je odwiedzić, niestety musi wybrać tylko jedne z nich. Dlaczego?

Amazonka - początek końca?

Kolejne złe wieści ze świata ryb egzotycznych. Rząd Brazylii podpisał kontrakt na wybudowanie wodnej elektrowni i tamy na rzece Xingu. Pod względem wielkości będzie to trzecia tego typu inwestycja na świecie i już druga w Brazylii. Podpisanie decyzji od kilku miesięcy była blokowana przez licznych przeciwników tego projektu, wliczając w to wszelkie proekologiczne organizacje po sławy światowego kina.

Tragiczne skutki ocieplenia klimatu - Boliwia

Jak podaje serwis Nature News w Boliwii zima w tym roku była wyjątkowo surowa, co tragicznie odbiło się na tamtejszej faunie.

Ofiary akwarystyki cz. 1 - sum rekini

Dzisiejszym wpisem chciałbym zacząć serię tekstów na temat ryb i innych stworzeń, które w taki czy inny sposób cierpią z powodu tego, że ktoś wymyślił sobie takie hobby, jakim jest akwarystyka.

Subskrypcja :)

Nie wiem, czy zauważyliście, ale kilka dni temu w prawym górnym rogu bloga pojawił się taki mały licznik:

Zbrojniki z odłowu?

Trafiłem dzisiaj na ciekawy filmik na Youtube. Pokazuje on pracowników jednego z importerów ryb tropikalnych (głównie pielęgnic) w terenie. Filmik rodem z Ameryki Południowej. Najpierw obejrzyjcie sobie, a potem pogadamy:

Pomóżmy

Apel, a raczej zwykła prośba.

Jednemu z nas - akwaryście takiemu jak Ty i ja, woda odebrała w jednej chwili wszystko co posiadał. Cóż za paradoks, że żywioł, który kochamy, może obrócić się przeciw nam z taką niszczycielską siłą. Pomyślmy, że może się to przydarzyć każdemu z nas i wyciągnijmy pomocną rękę.

Słów już wystarczy, resztę dopowie to zdjęcie:




Jeśli chcesz pomóc, a w tym przypadku możesz pomóc bardzo skutecznie, odwiedź poniższy link, tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje:

DISCUSBOOK 01 - Heiko Bleher

Właśnie pojawiła się w sprzedaży książka autorstwa Heiko Blehera pt. DISCUSBOOK 01 - można ją zamówić na oficjalnej stronie autora i kosztuje niecałe 20 euro. Wbrew temu co sugeruje tytuł, nie jest to książka poświęcona wyłącznie dyskowcom/paletkom, ponieważ z opisu wynika, że traktuje ona o szeroko pojętej Amazonii

Czy Twoje ryby też słuchają rock'n'rolla?

Jeśli tak, to podziel się z nimi najnowszą wieścią ze świata rybnej taksonomii!

Awaria prądu - co z filtrem biologicznym?

Dzisiaj znowu o biologii. Jest to często poruszany temat na moim blogu, ale tylko dlatego, że jest to jedna z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o funkcjonowanie każdego akwarium. Zapraszam do lektury :)

Złota rybka i niewierny Tomasz

Czytywałem już wiele prób perswazji początkującym akwarystom, dlaczego nie powinno trzymać się karasi ozdobnych w kulach i wydaje mi się, że słowa to zwykle słaby argument.

Dlaczego należy przykrywać akwarium!

Nowy gatunek pielęgnicy - Crenicichla hu

Rodzaj Crenicichla jest najliczniejszym spośród wszystkich rodzajów pielęgnic - liczy około 80 opisanych gatunków i właśnie opisano kolejny - Crenicichla hu.

Dwa nowe błyszczyki - Moenkhausia spp.

Dwa nowe gatunki tych rybek zostały właśnie opisane. Pochodzą z północnej Brazylii z dorzeczy Amazonki.

Mandaryn rozmnożony w niewoli.

ORA - największa na świecie firma zajmująca się hodowlą akwariowych ryb morskich z Florydy - oficjalnie ogłosiła, że jej pracownikom udało się rozmnożyć w niewoli popularnego i zabójczo pięknego Mandaryna (Synchiropus sp.).

Na ratunek pyszczakom z Malawi.

Jezioro Malawi od lat cieszy się sławą stosunkowo wolnego od zanieczyszczeń, które mogłyby zagrażać ogromnej liczbie gatunków pielęgnic, jakie zamieszkują te wody. Niewiele jest jeszcze takich miejsc, które nie byłyby zagrożone skażeniem przez działalność człowieka. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta - okolice jeziora Malawi są nieatrakcyjne dla przedsiębiorstw, gdyż infrastruktura na wybrzeżach jest mało atrakcyjna przemysłowo. Zawsze są jednak dwie strony medalu.

Wyprawa do świata zwartek - Sarawak, Malezja

Kraina, do której chciałbym Was dzisiaj na chwilkę zabrać i pokazać od tej dzikszej strony nazywa się Sawarak. Możliwe to będzie za pośrednictwem słów i zdjęć Pana Michaela Lo, któremu jestem bardzo wdzięczny za udostępnienie owoców swojej pracy. Piękne zdjęcia pięknych miejsc.

Fluorescencyjne "ryby"...

Jak podaje portal PFK, w Tajwanie oficjalnie ogłoszono "sukces" wyhodowania i skutecznego rozmnażania genetycznie zmodyfikowanych ryb - pielęgnicy zebry (Amatitlania nigrofasciata) i skalara (Pterophyllum scalare).

Nowa rybka z podrodziny Danioninae - Betadevario ramachandrani

Nowa rybka do złudzenia przypominająca popularne i liczne obecnie gatunki z rodziny Danio została zaliczona do nowego rodzaju i jest jak na razie jedynym jego przedstawicielem.

Nowy kąsaczowaty - Hasemania kalunga

Opisano nowy gatunek z rodzaju Hasemania. Należy do niego również na przykład w miarę popularny w naszych akwariach miedzik obrzeżony (Hasemania nana).

Mity i fakty: Na tropie bakterii nitryfikacyjnych - tajemnica biostarterów.

Jakiś czas temu, podczas dyskusji na forum Klubu Miłośników Tanganiki w jednym z tematów poświęconych filtracji okazało się, że jest, wiele niejasności, jeśli chodzi o popularne ostatnio "startery" pomagające rzekomo w szybkim zamknięciu cyklu azotowego w akwarium. Rozgorzała dysputa i każdy wraził swoje zdanie na temat tego, co znajduje się w owych magicznych buteleczkach. Jak nietrudno się domyślić, każdy miał swoje własne zdanie na ten temat, lecz tym co mnie zdziwiło, był fakt, że nikt tak dokładnie tego nie wie. Nikt nie ma pewnej, potwierdzonej informacji. Jak to możliwe w naszych czasach, że produkt używany w co drugim akwarium jest aż taką enigmą? Postanowiłem to sprawdzić :)

Dwa nowe kiryski (Corydoras)

Opisano (Pablo A. CALVIÑO & Felipe ALONSO) dwa nowe gatunki kirysków (Corydoras) pochodzące z północno-zachodniej Argentyny. Wchodzą one w skład grupy reprezentowanej do tej pory przez jeden gatunek o nazwie Corydoras micracanthus. Grupa ta charakteryzuje się krótkimi promieniami płetw piersiowych i grzbietowej, nieco wciętymi płetwami ogonowymi i stosunkowo małymi oczami. Wszystkie 3 gatunki z tej grupy są do siebie bardzo podobne.

Tekst gościnny: Jezioro Wiktorii - Rana w ciele matki natury.

Przedstawiam pierwszy tekst gościnny na skromnych łamach 4 szyb. Bardzo się czeszę, że autor poniższego tekstu - Michał Ziobroń (Lasti) - wyraził zgodę na zamieszczenie go tutaj, bo porusza on bardzo istotny problem dotyczący biotopu, który nie dość, że od lat boryka się z wieloma problemami ekologicznej klęski, to na dodatek został nieco zapomniany przez współczesnych akwarystów. Na szczęście są jeszcze tacy, którzy starają się przywrócić mu chwałę. Zapraszam do lektury!

Nowo odkryty gatunek: Simpsonichthys lopesi

Simpsonichthys to rodzaj ryb karpieńcokształtnych pochodzących z Ameryki Południowej liczący 53 gatunki.

Mity i fakty: Zmiana płci u mieczyków (Xiphophorus hellerii)

Od lat krążą plotki o rzekomej zmianie płci u ryb, w szczególności zaś u mieczyków (Xiphophorus hellerii). Co rusz pojawiają się na forach akwarystycznych pytania i doniesienia na temat zmiany płci u tego gatunku, jednak zwykle temat umiera śmiercią naturalną po zaledwie kilku sprzecznych informacjach. Dlatego też postanowiłem (przy okazji czytania kolejnego pytania na ten temat) poszukać fachowej i wiarygodnej wiedzy na ten temat. Tekst ten zapoczątkuje też cały cykl na mojej stronie o przeróżnych mitach i faktach rodem z akwarystycznego świata :)

Burzliwa historia małej rybki - Danio margaritatus

Ta malutka, lecz przepięknie ubarwiona rybka pochodząca z Birmy wywołała istną burzę w akwarystycznym świecie, mimo że odkryta została zaledwie kilka lat temu - we wrześniu 2006 roku.

Skąd pochodzą nasze ryby: Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to najdłuższe jezioro świata i drugie pod względem głębokości (po Bajkale). Jest jednym z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich ciągnących się przez niemal całą Wschodnią Afrykę. Jego powierzchnia to 34,4 tys. km², średnia głębokość 570m (w najgłębszym miejscu to aż 1435m), a całkowita długość 650km. Jezioro leży na terytorium aż czterech państw - Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Tanzanii. Krajobraz otaczający jezioro to pasma górskie i płaskowyże oraz sawanny.

Dwa nowe gatunki ziemiojadów - Geophagus

Geophagus neambi i Geophagus sveni to dwie pierwsze opisane pielęgnice z rodzaju Geophagus pochodzące z brazylijskiej rzeki Tocantins. Są to endemity dla tego dorzecza.

Poprawne nazewnictwo łacińskie ryb, skróty i oznaczenia

1. Skróty.

Skróty w oznaczeniach ryb (jak i innych zwierząt) najczęściej stosujemy, gdy nie jesteśmy pewni gatunku danej ryby lub go po prostu nie znamy. Bywa również tak, że

Długość życia ryb

Ja długo żyją ryby? Malutka Eviota sigillata ma zaledwie dwa miesiące, by nacieszyć się życiem. Popularne welonki (Carassius sp.) w dobrych warunkach mogą dożywać spokojnie nawet 30 lat. Ile żyły ryby w Twoim akwarium zanim odeszły do krainy wiecznej podmiany wody?:)

Moduły DIY, czyli sztuczne kamienie do akwarium.

Jeśli chodzi o łatwość wykonania i naturalność wyglądu, najlepszym sposobem na własnoręcznie wykonanie "modułów" do akwarium będzie użycie styropianu i którejś z popularnych zapraw z atestem do wody pitnej, typu CR-65 lub CX-5, do tego odpowiedni pigment lub farba.

Pomocy! Białe robaki w akwarium!

Spokojnie:)

Małe białe „robale” pełzające po szybach lub wijące się w toni wodnej to częste zjawisko w naszych akwariach. Zwykle wywołują one niepotrzebną panikę wśród początkujących akwarystów, co objawia się częstymi prośbami o pomoc na forach internetowych. Nie jest to złe zjawisko, gdyż zazwyczaj otrzymają tam fachową pomoc. Niestety bywa często, że kierowani troską o swe ryby akwaryści, pierwsze swe kroki w szukaniu pomocy kierują prosto do sklepu akwarystycznego, a tam dostają „skuteczną” na wszystko chemię. Później się okazuje, że owo remedium jeśli w ogóle pomogło, to tylko na chwilę, lub zwalczyło „robaki”, ale przy tym i biologię w akwarium, lub inne organizmy, których wcale nie chcieliśmy się pozbywać.

Adopcja sumów i konkurs - SUM

Jak podaje PAP, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM) zaadoptowała dwa sumy czerwonoogonowe (Phractocephalus hemioliopterus),

Indonezyjskie namorzyny nikną w oczach

Jak podaje The Jakarta Post, w ciągu niespełna trzydziestu lat lasy namorzynowe w Indonezji zmalały o połowę swojej objętości - z 4 do 2 milionów hektarów.

Akwarium podczas urlopu

W tym wpisie, zupełnie mimowolnie, przedstawię miażdżący argument, który wynosi ryby akwariowe na piedestał domowych zwierzątek, mimo że "nie da się ich ni to przytulić, ani pogłaskać". Jest to mocny argument praktyczny.

Wybór akwarium (szkła)

W tym tekście chciałbym uzmysłowić przyszłemu akwaryście, że dobór akwarium (na myśli mam tu jedynie "gołe", posklejane szkło) zależy od kilku istotnych czynników i do głównych z nich wcale nie należy nasze poczucie estetyki, czy wymiary szafki jaką akurat mamy "pod ręką".

Wybór podłoża

Wybierając podłoże do naszego akwarium musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Odziedziczyłem akwarium - co teraz?

Akwarium w spadku to chyba zawsze nie lada problem dla obdarowanej osoby, oczywiście z zastrzeżeniem, że spadkobiercą jest osoba nie znająca się na akwarystyce.

Akwarium biotopowe

Biotop, za Wikipedią:

Sprzęt niezbędny przy uruchamianiu akwarium

Na wstępie tego tekstu zaznaczam, iż tyczy się on akwarium ogólnego/towarzyskiego, gdyż ten wpis zaadresowany jest dla akwarystów dopiero zaczynających swoją przygodę z akwarystyką,

Filtracja mechaniczna

Filtr mechaniczny służy do wychwycenia tych zanieczyszczeń z naszego akwarium, które zwykle możemy zobaczyć gołym okiem.

Filtracja do małego akwarium - wersja ekonomiczna

Jaki filtr do kotnika? Jaki filtr do akwarium 25l?– widząc jak często takie pytania pojawiają się na forach akwarystycznych, wychodzi na to, że wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać odpowiednią filtrację do tak małego zbiorniczka.