Pomocy! Białe robaki w akwarium!

Spokojnie:)

Małe białe „robale” pełzające po szybach lub wijące się w toni wodnej to częste zjawisko w naszych akwariach. Zwykle wywołują one niepotrzebną panikę wśród początkujących akwarystów, co objawia się częstymi prośbami o pomoc na forach internetowych. Nie jest to złe zjawisko, gdyż zazwyczaj otrzymają tam fachową pomoc. Niestety bywa często, że kierowani troską o swe ryby akwaryści, pierwsze swe kroki w szukaniu pomocy kierują prosto do sklepu akwarystycznego, a tam dostają „skuteczną” na wszystko chemię. Później się okazuje, że owo remedium jeśli w ogóle pomogło, to tylko na chwilę, lub zwalczyło „robaki”, ale przy tym i biologię w akwarium, lub inne organizmy, których wcale nie chcieliśmy się pozbywać.

Czym są te „robaki”?


Z tych organizmów, które występują w naszych akwariach (a oprócz ryb i ślimaków, takich organizmów jest mnóstwo) i jesteśmy w stanie zaobserwować je gołym okiem i dodatkowo, które mają biały kolor, są to zwykle dwie formy życia – wypławki i nicienie. Zarówno te pierwsze jak i drugie to regularni mieszkańcy dojrzałych akwariów słodkowodnych i ich obecność jest normalną rzeczą, która nie powinna szokować. Mimo, że wypławki i nicienie dzielą się na wiele gatunków, z których wiele pasożyty i szkodniki, to te osobniki, które pojawiają zwykle w podłożu, na szybach, lub w wodzie to nieszkodliwe formy, a jeśli chodzi o nicienie, to często są nawet pożyteczne i świadczą o dojrzałości biologicznej zbiornika.

Wypławki

Wypławki, to inaczej wirki trójjelitowe (Tricladida). Są płaskie, biało-szarawe, nieco półprzezroczyste. W zależności od gatunku osiągają rozmiary do kilku centymetrów, jednak te w naszych akwariach raczej nie będą przekraczały 1 cm. Kształtem przypominają miniaturki ślimaków, ale tych bez skorupek. Podobnie się też poruszają, powoli pełzając przed siebie. Najczęściej przynosi się je do akwarium z nowymi roślinami. Ilość tych organizmów rośnie zwykle podczas dojrzewania zbiornika, jednak po jego biologicznym ustabilizowaniu powoli zanikają i ich obecność przestaje być zauważana.

Mimo, że wszystkie gatunki wypławków to drapieżniki, to przez ich niewielkie rozmiary nie zagrażają rybom. Jeśli natomiast ich liczba niekontrolowanie zaczyna rosnąć i przybierają rozmiary plagi (najczęściej ich prawdziwą ilość widać zaraz po zapaleniu światła) świadczy to o niezbyt zadbanym akwarium. Prawdopodobnie zbyt obficie karmimy i w podłożu zalega zbyt dużo nie zjedzonych resztek.

Jeśli chodzi o negatywne strony tych organizmów, to zostało zaznaczone, że są drapieżnikami, więc można się spodziewać, że będą się one starały zapolować na to, na co są w stanie – np. ikrę ryb. Nie jest to jednak regułą, gdyż raczej to one same stają się pokarmem ryb znajdujących się w zbiorniku, zanim zdążą wyrządzić jakieś szkody ikrze. Jeśli jednak staramy się rozmnożyć jakieś ryby i zależy nam na licznym potomstwie, to wypławki mogą okazać się problemem.
Nicienie

Nicienie są obecne prawdopodobnie we wszystkich słodkowodnych i morskich akwariach. Chociaż istnieje wiele form pasożytniczych, istnieją również tysiące gatunków, które nie są niebezpieczne. Te nieszkodliwe gatunki zwykle osiągają niewielkie rozmiary. Mają cylindryczny kształt, przeważnie grubości włosa czy nitki, są białe i nieprzezroczyste. Formy te dorastają do ok. 1 - 2 cm. Najczęściej jednak ok. 5 mm. Charakterystyczne dla nich jest wicie się w toni wodnej, czy osiadanie przy szybie w podłożu lub na linii tafli wody.

Jednym z typowych gatunków nicieni również jest to, czym wielu hodowców karmi swój narybek - węgorki "mikro".

Te wszystkie formy oczywiście nie są pasożytami – te nie przetrwałyby poza organizmem swojego żywiciela. Dla form pasożytniczych konieczny będzie osobny wpis – pewnie kiedyś skrobnę :)Remedium

W celu ograniczenia ewentualnej plagi zarówno wypławków jak i nicieni podjąć można następujące kroki:

Nie przekarmiać ryb. Najlepiej na jakiś czas ograniczyć karmienie do minimum. W ostateczności nawet kilkudniowa głodówka dorosłym rybom w najmniejszym stopniu nie zaszkodzi, a ryby zajmą się wtedy wyjadaniem „robaczków”. Większość małych ryb pożywi się wypławkami i nicieniami. Dbać o czystość podłoża – aby nie zalegały na nim resztki jedzenia i nie zapominać o regularnej podmianie wody. I to co zawsze w akwarystyce najważniejsze – cierpliwość. Jeśli zastosujemy się do powyższych, akwarium samo z czasem wyreguluje liczebność tych organizmów.

Fora internetowe polecają do walki z wypławkami skonstruowanie pułapki. Jest to skuteczna metoda i warto jej spróbować, jeśli plaga wypławków nie odpuszcza, mimo dbania o akwarium. Opis jak skonstruować taką pułapkę można znaleźć np. tutaj.

Na rynku dostępne są również preparaty do zwalczania tych organizmów drogą chemiczną. Jednak ja nie polecam stosowania chemii, jeśli nie jest ona konieczna. W tym wypadku jak najbardziej nie jest. Słyszałem też o metodzie z użyciem wywaru z kasztanów, ale ostrzegam – taki wywar jest trujący również dla innych organizmów! Dlatego ja nie polecam takich zabaw :)

30 komentarzy:

 1. Jeszcze może trafić się w akwarium stylaria lacustris, kuzynka tubifexu, która może być pomylona z nicieniami, a mnoży się z prędkością światła. Z tego ostatniego powodu została ochrzczona "demonem Darwina" razem z rzęsą wodną zresztą. Polecam to do przeczytania

  http://www.academia.pan.pl/pdf/mikroswiat_uchmanski.pdf

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa informacja i lektura :) Dzięki za uzupełnienie tematu! Oby więcej takich komentarzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak sobie myślę, że skoro tak dobrze się to mnoży, to byłby to dobry materiał na domową hodowlę żywego pokarmu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uspokajający artykuł:). Miło dowiedzieć się, że prawdopodobnie moje akwarium dojrzewa. Wreszcie mogę pomyślec o jakichś rybkach, które zjedza moje robaczki. Chociaż ja poza nicieniami zauważyłam u siebie w zbiorniku małe czarne kropeczki. Na poczatku myślałam, że to kupki krewetek, ale potem odkryłam, że się ruszają:P. Może ktoś miałby pomysł co to moze być?

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ci dziekuje za powyzsze slowa.. bardzo mnie uspokoily :)
  poczatkujacy akwarysta

  OdpowiedzUsuń
 6. Już się bałem że przyniosłem na rękach ze stawu, uff, ale moje rybki jedzą te nicienie więc odpuszczę na 2-3 dni karmienie

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobno domestos jest też skuteczny w walce z nicieniami ;) dobry i mądry artykuł, miałem plagę nicieni przez przekarmienie i trzy dni głodówki załatwiło sprawę.
  Pozdrawiam,
  Alkon

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz jestem o wiele spokojniejsza... dzieki za ten artykuł... musze zrobi moim rybkom diete...

  OdpowiedzUsuń
 9. czy nie zaszkodzi to małym krewetką

  OdpowiedzUsuń
 10. Szacun za publikacje wyprubuje u siebie

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,ja mam dosyć dziwnego w akwarium pasożyta.Ma około 5-8mm koloru lekko kremowego.można powiedzieć robak,ale co ciekawe-ma chyba 3 ruchome nogi-witki.Zmienia swój kształt.Niestety nie udało mi się zrobić fotki.Najdziwniejsze jest to,że pływa coś podobnie jak ośmiornica,z tym,że zmienia kształt i raz ma 3 a innym razem 3 witki.na razie widziałem go 2 razy.co to może być,pływa niezbyt szybko,ale jak osiądzie na żwirku to go nie widać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje rybki zaatakowaly jakies pasozyty. Sa cienkiem jak nitka ale wpijaja sie w cialo ryby. Slyszalam ,ze od jednej moze byc chorych wiele ryb ,to ich oslabia i zabija.Nie wiem jak to cos wytepic, usuwam pinceta te pasozyty z ciala ryb ale pojawiaja sie na innych rybach. nie wiem jak to sie fachowo nazywa i jak je wytepic. Moz ektos cos slyszal na ten temat,prosze o rady. pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedź na komentarz z 8 lipca. Poszukaj w googlach pod hasłem "stułbia" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mila, sprawdź pod hasłem "pijawka rybia" czy to coś podobnego do tego?

  OdpowiedzUsuń
 15. A czy te pasożyty są szkodliwe dla człowieka? Można przez to się nimi zarazić? Ja mam 3 ślimaki i nowe rośliny i sądzę, że to właśnie od tych roślinek coś 'przywlokłam' ;) Często też moczę palce w wodzie i boję się, że mogę przez to się rozchorować... Proszę o pomoc.
  Z góry dziękuję.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystko zależy od rodzaju pasożyta. Pijawki rybie nie są zagrożeniem dla człowieka. Ważniejsza sprawa to obecność różnych bakterii w wodzie, przez co powinniśmy dbać o higienę po wszelkich czynnościach w akwarium i nie grzebać w nim, jeśli mamy otwarte rany na dłoniach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wypławki są groźne dla krewetek zarówno malutkich, osłabionych jak i samiczek z jajeczkami.
  Oczywiście jestem zdania że w każdym akwarium należy utrzymywać równowagę biologiczną czyli jak pojawią się małe skaczące robaczki czy malutkie wijące glizdy to nie panikować, oznacza to że taka woda żyje. Natomiast jeżeli na szybach po zapaleniu światła w nocy będą dziesiątki wypławków to polecam nie czekać tylko sięgać po chemię np: NO-PLANARIA skuteczny i sprawdzony nie szkodzi rybą i krewetką ale zabija niektóre ślimaki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzisiaj rano zauważyłem dziwne białe podłużne (ok.5cm)robaki.
  Mają wyodrębnioną głowę.
  Co to jest??!

  OdpowiedzUsuń
 19. "nie szkodzi rybą i krewetką..." - normalnie nalezy Ci sie Nobel ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo dziękuje za umieszczenie tego posta, jest naprawdę pomocny!:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dziękuję za pomoc i rzeczowe opisanie tematu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie powiedziałabym, że są nieszkodliwe, a wręcz przeciwnie. Te robaczki dostały się do akwarium razem z rośliną i po dwóch dniach wszystkie moje 10 pielęgnic pływało do góry brzuchem, a z wody zrobił się "kisiel" w przeciągu jednej nocy...

  OdpowiedzUsuń
 23. Robaki jak robaki, trzeba je usunąć i będzie git.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam żółwia czerwonolicego i w moim akwarium pojawiły się czerwonawew nicienie. Czy powinnam odrobaczyć żółwia? Podobno te nicienie mogą robić się z odchodów zwierzaka. Na ogół nie karmie żółwia w akwarium... Sama nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 25. ja takie robaki robaki cienkie (nicienie ?) zauważyłem w wodzie wziętej z deszczówki . Więc to nie tylko pojawia się w akwarium .

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. chodzi mi o same nicienie.

  OdpowiedzUsuń
 28. a jeśli mam same krewetki w akwarium to one też zaczną je powoli wyjadać czy to tak nie działa i musiał bym kupić jakieś rybki ??? z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Też mam same krewetki , i już raz spanikowalam i wymieniłem wszystko. Szorowanie wszystkiego nowe podłoże, roślinki wzięłam z akwarium gdzie mam rybki . Tam jest czysta woda nie ma robactwa, u krewetek zaś są. Co teraz ????

  OdpowiedzUsuń