Odziedziczyłem akwarium - co teraz?

Akwarium w spadku to chyba zawsze nie lada problem dla obdarowanej osoby, oczywiście z zastrzeżeniem, że spadkobiercą jest osoba nie znająca się na akwarystyce. Nie muszę chyba mówić, że każdy stary akwarysta zawsze marzy o takim prezencie. Akwarium takie jednak wcale nie musi być problemem, a może przerodzić się w piękną przygodę, jeśli podejdzie się do tego ze spokojem i z głową - czyli tak, jak zawsze powinno się podchodzić do opieki nad każdym żywym zwierzęciem.

Od czego powinniśmy więc zacząć, jeśli dostaliśmy właśnie od kogoś działające akwarium?

Dróg postępowania może być kilka, która z nich jest najlepsza i którą powinniśmy wybrać, zależy od naszej konkretnej sytuacji, możliwości, chęci i od tego w jakim stanie to akwarium dostaliśmy.

Postaram się poniżej przewidzieć kilka możliwych sytuacji i zaproponować do nich jak najlepsze moim zdaniem rozwiązania.

1. Otrzymaliśmy akwarium ładne i zadbane - poprzedni właściciel znał się na rzeczy. Postarajmy się wyciągnąć od niego jak najwięcej informacji - jak często i ile podmieniał wodę, czym i jak często karmił ryby. Jak często czyścił filtry. Jakie miał problemy z akwarium. Poprośmy o wskazówki. Zapiszmy sobie to wszystko. Następnie starajmy się prowadzić to akwarium w taki sam sposób. I zacznijmy czytać o akwarystyce, czy to literaturę, czy też fachowe fora. Nie ingerujmy w akwarium na własną rękę, nie wprowadzajmy zmian, czy nowych ryb do póki nie będziemy pewni, że nie przysporzy to problemów. Każda zmiana w akwarium może się odbić na jego kondycji. Jeśli mamy ochotę coś jednak zmienić, spytajmy upewnijmy się czy to dobry pomysł - odpowiedź na pewno znajdziecie w internecie. Eksperymenty bardzo często kończą się śmiercią ryb.

2. Akwarium które dostaliśmy, to obraz nędzy i rozpaczy - wszędzie glony, brud i zielona woda. W takim przypadku najlepszym wyjściem byłby całkowity restart zbiornika, czyli oddanie ryb do sklepu, bądź innym akwarystom, odlanie starej wody, wyciągnięcie wszystkich gratów, dokładne wyczyszczenie i odkażenie zbiornika. Następnie długa lektura na temat zakładania akwarium i opieki nad nim i w pełni kontrolowane już wystartowanie zbiornika od nowa.

3. Można jednak tak zaniedbane akwarium spróbować wyprowadzić na prostą. Nie będzie to jednak łatwe i wymagać będzie od nas wiele pracy, cierpliwości i konsekwencji. Jeśli ryby przeżyły do tej pory w takich warunkach, to przeżyją doprowadzanie akwarium do ładu, jeśli zmiany zachodzące w akwarium (mimo że na lepsze!), nie będą następowały zbyt gwałtownie. Ryby są bardzo wrażliwe na wszelkie nagłe zmiany i do wszystkiego trzeba je zawsze przyzwyczajać stopniowo.

W kolejnym wpisie dowiedzie się, jak można uratować spisany na straty zbiornik.

1 komentarz:

  1. odziedziczyłam akwarium - gdzie mogę przeczytać jak uratować spisany na straty zbiornik ? :)

    OdpowiedzUsuń