Skąd pochodzą nasze ryby: Ameryka Centralna

Centralna Ameryka to obszar bardzo różnorodny, jeśli chodzi o naturalne siedliska słodkowodnych ryb.
Wyróżniamy tu liczne rzeki mające swe źródła w górzystych lasach deszczowych, wielkie kamieniste jeziora, sezonowo zatapiane niziny czy podmokłe i błotniste namorzyny, lub nawet bardzo liczne jaskiniowe potoki. Środowiska te są od siebie na tyle odmienne, że nie sposób sklecić to w jedną całość, dlatego też muszę poświęcić każdemu z nich choć kilka zdań, bo to naprawdę wyjątkowo piękne i ciekawe, a na dodatek stosunkowo mało popularne biotopy , jeśli chodzi o polskie akwaria. Ryby tych wód to głównie pielęgnice, ale też ogromna ilość przeróżnych gatunków ryb żyworodnych (molinezje, mieczyki i wiele innych) i sumów. Kraje z jakich mogą wywodzić się ryby, które trafiły do naszych akwariów to Belize, Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama.


1. Rzeki.


Rzeki Centralnej Ameryki mają swe źródła w górach i gęstych deszczowych lasach. Rzeki te są nieprzewidywalne w swej naturze, w jednym miejscu zdające się niemal stać w miejscu i być oazą ciszy i spokoju, by nieco dalej przerodzić się w porywiste i niebezpieczne strumienie roztrzaskujące się z impetem o sterczące niczym zęby skały. W czasie silnej ulewy wystarczyć może kilka godzin, by spokojna rzeka gwałtownie przybrała i stała się żywiołem nie do okiełznania. Dziewicze tereny gwarantują w tych obszarach wodę bardzo czystą, choć często o specyficznym zielonkawym lub niebieskim zabarwieniu, bogatą w wypłukiwane z górskich skał minerały. Rzeki jednak schodząc na tereny nizinne, często sezonowo podmokłe po silnych deszczach (szczególnie w licznych miejscach gdzie lasy zostały wycięte) tracą swą przejrzystość mieszając się z błotem i przybierając taki też kolor. Mimo gęstego poszycia roślin na brzegach i płytszych częściach, rzeki te są zwykle kamieniste z dnem wyścielonym żwirem lub piachem. Nieprzyjazne górskie strumienie usiane są skałami, lecz w wielu miejscach rzeka zwalnia swój bieg, gdzie bariera zwalonych drzew, gałęzi i rozległych systemów korzeniowych wpełzających z brzegów do wody tworzy rozlewiska, które są rajem dla ryb. W naszych akwariach z powodów oczywiście technicznych będziemy raczej starali się odwzorować te spokojniejsze części rzek, ale też i znaczna przewaga ryb preferuje właśnie te wody.

Średnia temp.: 22-26*C

pH wody: 7.0-7.8,

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć!2. Jeziora.


Największe jeziora Ameryki Centralnej to kolejno Nicaragua (8026 km²), Managua (1035 km²) i Atitlan (130 km²). Są to jeziora usiane wielkimi głazami, tworzącymi liczne groty i szczeliny. W stosunkowo twardej, alkalicznej wodzie praktycznie nie ma żadnej roślinności. Dno tych jezior prócz kamieni, pokrywa piach i muł. Gdzieniegdzie krajobraz urozmaicają zatopione kawałki gałęzi i korzeni. Głazy natomiast często pokryte są warstwą glonów.


Jezioro Nicaragua jest największym w Am. Centralnej, położone jest w rowie tektonicznym i dzieli je zaledwie 20 km od wybrzeża Pacyfiku. Zapewne też dlatego w jeziorze tym żyje szereg gatunków pierwotnie morskich, które za sprawą ewolucji przystosowały się do środowiska słodkowodnego – np. rekin żarłacz tępogłowy (Carcharhinus nicaraguensis).

Jezioro Managua sąsiaduje z j. Nicaragua. Oba akweny łączy rzeka Tipitapa. Jezioro to niestety jest obecnie bardzo zanieczyszczone głównie przez działalność firmy Kodak, która w połowie ubiegłego wieku wprowadziła do wód jeziora rtęć, lecz także przez pobliskie miasta.

Jezioro Atitlan leży u podnóża wulkanu o takiej samej nazwie i w pobliżu jeszcze kolejnych dwóch. Dno jeziora ta krater utworzony ok.. 85 tys lat temu. Pod wodą kryją się pozostałości miasta Majów.

Średnia temperatura tych jezior to 24-27*C, a pH waha się w granicach 7.5-8.2.


3. Nizinne rozlewiska i namorzyny.

Tereny sezonowo podtapiane przez wylewające wody podczas ulewnych deszczy są domem żyworódek. Płytkie kanały i rozlewiska wypełnione są ciepłą (25-30*C) wodą o herbacianym kolorze, lecz mimo to, również dużej przejrzystości. Mimo mylącego koloru wody, sugerującego parametry typowe dla „czarnych wód”, pH nadaj jest tutaj wysokie – 7.3-8.0. Roślinność to różnego rodzaju trawy i wodny hiacynt (Eichhornia crassipes)płożący się po tafli wody. W niektórych miejscach woda nabiera słonawo-wodnego charakteru (zasolenie rzędu 1.005 to 1.008), do którego występujące tu żyworódki bardzo sprawnie się przystosowują.

pH: 7.3-8.0, temp.: 24-30*C

Kliknij miniaturę by powiększyć.Główne źródło:
http://www.mongabay.com/

2 komentarze:

  1. Witam.
    Przede wszystkim gratuluję świetnego bloga, a właściwie to mini portalu. Ciekawe opracowanie ale może pokusiłbyś się o prezentację kilku wybranych gatunków z przedstawionych biotopów? Chodzi mi głównie o gatunki "towarzyszące" pielęgnicom (o nich i o żyworódkach informacji w sieci jest zadość). Sam właśnie borykam się z problemem skompletowania ciekawej obsady i cały czas brakuje mi czegoś pochodzącego z CA i wyjadającego resztki pokarmu po pielęgnicach. Pozdrawiam, Patryk

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za miłe słowa. Co do Twojej prośby, to postaram się co nieco powęszyć :)

    OdpowiedzUsuń