Nowa rybka z podrodziny Danioninae - Betadevario ramachandrani

Nowa rybka do złudzenia przypominająca popularne i liczne obecnie gatunki z rodziny Danio została zaliczona do nowego rodzaju i jest jak na razie jedynym jego przedstawicielem.

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na to, że rybka ta jest kolejnym gatunkiem z podrodziny Danioninae opisanym przez sławny w świecie ichtiologów duet - prawdziwą ekspertkę od tych ryb, niedawno zmarłą po rocznej walce z rakiem Fang Fang Kullander i jej męża Svena Kullandera. Gatunek ten został zatwierdzony tuż po jej śmierci. Dla zainteresowanych, więcej o Fang Fang Kullander można poczytać na blogu jej męża lub tutaj.

Wracając do Betadevario ramachandrani, pochodzi on z południowych Indii ze stanu Karnataka. Zamieszkuje skalisty strumień rzeki Sita, o dosyć niskich temperaturach (19*C w grudniu), częstych opadach deszczu i pH wynoszącym 6,4.

Badane dorosłe okazy miały ok. 4,5 cm długości. Gatunek wyróżnia od jemu podobnych para stosunkowo długich wąsów.

Oryginalny tekst, zdjęcia rybki i strumienia zamieszkiwanego przez nią można znaleźć tutaj.


Źródło informacji:
Pramod, PK, F Fang, K Rema Devi, T-Y Liao, TJ Indra, KS Jameela Beevi & SO Kullander, 2010. Betadevario ramachandrani, a new danionine genus and species from the Western Ghats of India (Teleostei: Cyprinidae: Danioninae). Zootaxa 2519: 31–47.

1 komentarz:

  1. Za chwilę będzie hodowana w akwariach ze względu na swój złoty kolor

    OdpowiedzUsuń