Dwa nowe gatunki ziemiojadów - Geophagus

Geophagus neambi i Geophagus sveni to dwie pierwsze opisane pielęgnice z rodzaju Geophagus pochodzące z brazylijskiej rzeki Tocantins. Są to endemity dla tego dorzecza.

Geophagus sveni, ziemiojad nazwany na cześć szwedzkiego ichtiologa Sven'a Kullander'a, w uznaniu za jego wkład w systematykę pielęgnic.
Natomiast patronem Geophagus neambi jest Nucleo de estudos dla Ambientais (Neamb), Universidade Federal do Tocantins za wkład w badanie ichtiofauny obszaru Rio Tocantins.

Geophagus sveni osiąga 15 cm długości ciała, a G. neambi 17 cm. Ryby różnią się od innych ryb z tej rodziny całkowitym brakiem wzorów na głowie. Duża liczba łusek Geophagus sveni i rozszerzone płetwy piersiowe wskazują na bliskie powinowactwo z typem G. altifrons i prawdopodobnie zalicza się do grupy G. surinamensis. Prawdopodobnie ryba ta nie była do tej pory jeszcze obecna w naszym hobby. Natomiast paski i kropki na ogonie Geophagus neambi przypomina ziemiojady z grup zwanych Geophagus sp. "Aeroes" lub "Rio das Mortes".

Źródło wiadomości:
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=8809

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz