Kraina, do której chciałbym Was dzisiaj na chwilkę zabrać i pokazać od tej dzikszej strony nazywa się Sawarak. Możliwe to będzie za pośrednictwem słów i zdjęć Pana Michaela Lo, któremu jestem bardzo wdzięczny za udostępnienie owoców swojej pracy. Piękne zdjęcia pięknych miejsc.
Sarawak.
Teraz trochę podstawowych informacji na temat miejsca do której się udamy - za Wikipedią.
Sarawak to największy stan Malezji położony w północnej części wyspy Borneo, graniczy z Brunei, Indonezją i stanem Sabah. Siedzibą stanu jest miasto Kuching położone w zachodniej części.
Podstawą gospodarki jest rolnictwo. Uprawia się kauczukowiec, ryż, pieprz, sagowiec, palmę kokosową i olejową. W centrum stanu dominuje eksploatacja lasu, na wybrzeżu duże znaczenie ma rybołówstwo. Ważny region górniczy – eksploatacja złóż ropy naftowej, rud żelaza, antymonu, złota i fosforytów. Przemysł chemiczny, drzewny, włókienniczy, skórzany i spożywczy. Główne miasta: Kuczing, Miri, Sibu.
Większą część powierzchni stanu zajmują góry: Crockera (szczyt Mulu, 2377 m n.p.m.), Penambu, Iran i Kapuas Hulu. Na wybrzeżu silnie zabagnione niziny. Klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Gęsta sieć hydrograficzna, największe rzeki: Rajang, Baram. Wilgotny las równikowy.
No to wyruszamy :)
Nasza wycieczka podzielona będzie na kilka różnych miejsc w zależności od występowania różnych gatunków tytułowych kryptokoryn.
Pierwszą lokacją będzie miejsce występowania rośliny o łacińskiej nazwie Cryptocoryne uenoi. Jak wiadomo, kryptokoryny przyjmują różne kształty, kolory liści i długości łodyg w zależności od warunków w jakich się znajduje i tu możemy się o tym przekonać. Największe różnice są między okazami emersyjnymi i submersyjnymi.
I ta sama roślina w akwarium:
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków zwartek na wyspie Borneo jest C. longicauda.
Następne miejsce to rzeka, w której występuje Crypt. auriculata.
A w rzeczce tej można było zobaczyć małe niezindentyfikowane razborki:
Nieopodal rzeki o nazwie Rajang, w jej rozlewiskach i kanałach w sporych skupiskach można było znaleźć Crypt. lingua.
A w pobliskich bagnach rośnie Crypt. pallidinervia, która przeważnie rośnie w wodach przez akwarystów znanych jako azjatyckie "black water".
Biotop ten jest w dużej części zniszczony przez wypalanie i wycinanie drzew, ale nadal można znaleźć tu ciekawe formy życia. Jak na przykład brzankę Puntius hexazone:
Kolejne miejsce to rzeki znajdujące się w centralnej części stanu Sarawak i jest to miejsce występowania Crypt. bullosa. Tworzy ona gęste dywany pod wodą, jak i na brzegach.
A oto jakie rybki można było znaleźć podczas tej wyprawy:
Strzelczyk, Toxotes sp.
Sum, prawdopodobnie Mystus nemurus.
Słodkowodny kolczobrzuch, Carinotetraodon salivator:
Iglicznia:
Oraz "długonosa" krewetka z rodzaju Caridina sp.
Kolejny zaprezentowany gatunek zwartki, to Crypt. fusca.
Najgęściej występuje na słonawowodnych torfowych mokradłach:
Kolejny gatunek i mini-biotop - Crypt. cordata var. zonata.
Oraz Crypt. striolata:
Kolejne zdjęcia zrobione zostały w tych samych rejonach, ale podczas pory deszczowej, więc poziom wód znacznie się podniósł. Wiele skupisk emersyjnych zwartek zostało zatopionych, w związku z czym zniknęły ich kwiatostany i zmienił się nieco ich kształt. Wyraźnie poprawiła się ich kondycja - pora deszczowa im sprzyja.
I jeszcze trochę malowniczych zdjęć, z różnych lokalizacji:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz