Tragiczne skutki ocieplenia klimatu - Boliwia

Jak podaje serwis Nature News w Boliwii zima w tym roku była wyjątkowo surowa, co tragicznie odbiło się na tamtejszej faunie.
Z powodu niskiej temperatury zginęło około 6 milionów ryb i tysiące aligatorów, żółwi i słodkowodnych delfinów. Jest to największa biologiczna katastrofa w tym rejonie, przynajmniej taka, którą pamięta współczesna nauka. Dla przykładu rzeka Santa Cruz to tysiąc martwych ryb na każde sto metrów rzeki.

Rzeki, których temperatura w zimie oscyluje wokół 15 stopni Celsjusza, w tym roku miały 4 stopnie. Naukowcy starają dociec co dokładnie i bezpośrednio zabija ryby - niska temperatura i szok z nią związany, czy raczej chłód to tylko pośredni czynnik, gdyż sprawia on, że ryby stają się dużo bardziej podatne na zagrożenia, na które w optymalnych warunkach są odporne - różnego rodzaju choroby i pasożyty.

Niestety zmiany klimatyczne wydają się być faktem odciskającym coraz wyraźniejsze piętno na łonie natury.

3 komentarze:

  1. Nie wiem czy można to teraz zrobić, ale ten tytuł jest kompletnie nie trafiony, przecież ocieplenie klimatu nie oznacza że będzie coraz goręcej aż się usmażymy, tylko oznacza, że będzie cieplej co spowoduje zmiany klimatyczne takie jak dużo ostrzejsze zimy i bardzo gorące lub zimne i deszczowe lata, wszystko zależy od rejonu i wielu innych czynników. Z całym szacunkiem dla autora strony, jest ona na prawdę super, oby tak dalej :) ale ten tytuł się nie udał, proponował bym: Ocieplenie klimatu i jego skutki. albo Ocieplenie klimatu -skutki Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Po przemyśleniu, zgadzam się - temat zmieniony! Takie uwagi od czytelników są jak najbardziej mile widziane - nie jestem alfą i omegą, więc pewnie nie raz jeszcze strzelę jakąś gafę, więc mnie pilnujcie :) Nie chciałbym nieświadomie wprowadzać w błąd. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ocieplenie klimatu niszczy środowisko naturalne..

    OdpowiedzUsuń