Dlaczego "nano"?

W dzisiejszym wpisie spróbuję odpowiedzieć na pytanie, które sam sobie postawię :P Odpowiem na nie jednak po części dzięki pomocy innych akwarystów (wiem, wygodny jestem :) ).

Jak już może wiecie z pierwszego tekstu z "morskiej" serii planuję założyć małe słonowodne akwarium. Zanim jednak na dobre zabiorę się do mokrej roboty, wypadałoby uzasadnić, dlaczego w ogólne wybrałem ten typ zbiornika, bo przecież jest w czym wybierać!

Co więc zaważyło na decyzji? Ano, kilka spraw.

Po pierwsze obecna sytuacja życiowa, a raczej lokalowa, zmusza mnie do kierowania się zasadą "im mniejsze, tym lepsze". Nie idzie ona w parze z ogólnie przyjętą akwarystyczną filozofią, ale tak to już bywa... Trzeba mieć choć trochę miejsca, by móc rano rozprostować kości.

Druga sprawa to koszty - zasada ta sama, jak w akapicie poprzednim, choć w tym wypadku raczej odpowiada to już rozumowaniu większości akwarystycznej braci. Ktoś może zapytać, dlaczego więc morskie, skoro o wiele taniej można założyć małe akwarium słodkowodne, np. krewetkarium? No właśnie... i tu przechodzimy do argumentu kolejnego.

Moja żona, jak zapewne większość żon (bez urazy, dla tych żon, które nie łapią się pod to uogólnienie - jako wyjątek, tylko potwierdzacie regułę...) nie do końca rozumie moją akwarystyczną obsesję :) Choć jak staram się przyjrzeć temu nieco bardziej obiektywnie, to w sumie aż tak jej się nie dziwię... Ale wracając do meritum - akwarium morskie, to jedyne o jakim wybranka mego serca wyraziła pochlebne zdanie, widząc jakąś fotkę wygrzebaną z sieci. A biorąc pod uwagę fakt, że akwarium to ma stać w naszej obecnej sypialni... Inaczej więc być nie mogło :)

Ostatni i chyba najmocniejszy argument, jak wspominałem na samym początku wpisu, mogę zaprezentować wyłącznie dzięki pomocy użytkowników forum Nano-reef.pl. Chciałbym im w tym momencie podziękować, za bezinteresowny wkład w ten tekst :) To właśnie oni są autorami zdjęć, które za chwile zobaczycie i właścicielami zbiorników, które na tych zdjęciach widać. Sami zobaczcie, a zrozumiecie jakie piękno tkwi w akwarystyce morskiej i jak niewiele litrów trzeba, by urzeczywistnić to we własnym domu.

Każde ze zdjęć podpisane jest nickiem autora z forum Nano-reef.pl, a zaraz obok podana jest informacja o litrażu akwarium.
sirkornik - 55l


Natan - 60l


Łukasz Leżuch, "lukiblack" - 54l


spajdi - 72l


Łukasz Szendzielarz, "LiZaRd" - 52l
Bielsko-Biała
www.lukas-szendzielarz.pl


bohen - 27l


jackozaremba - 45l


Artur160 - 35l


Anczee - 20l


tomko - 45l

kukabana - 63l


I na koniec tak z ciekawości - które akwarium podoba Wam się najbardziej?:)

1 komentarz:

  1. Wśród tych wszystkich pięknych pico, moja wypada średnio ;) Mam nadzieję, że wkrótce pokażesz nam swoją!

    OdpowiedzUsuń