Czy Twoje ryby też słuchają rock'n'rolla?

Jeśli tak, to podziel się z nimi najnowszą wieścią ze świata rybnej taksonomii! Nowo odkryty gatunek - Lepidocephalichthys zeppelini - z rodziny Cobitidae (z której wywodzą się m. in. popularne w naszych akwariach bocje, cierniooczki, czy choćby występująca w polskich wodach koza (ale ryba :)) został nazwany na cześć legendarnej hardrockowej grupy - Led Zeppelin. Naukowcy opisujący nową rybę tłumaczą w swej pracy, że kształt charakterystycznych kostnych płytek na płetwach piersiowych ryby przypominał im... dwugryfową gitarę, na której grywa Jimmy Page - lider zespolu. No cóż, nie można odmówić im wyjątkowej wyobraźni i nietuzinkowego poczucia humoru, ale to chyba dobrze :)

Jeszcze tylko jako kolejną ciekawostkę dodam, że to nie pierwszy taki przypadek. W przeszłości też pewna ryba zyskała nazwę po innej gwieździe ostrego grania - nazywa się Zappa confluentus. Kto wie, po jakim to artyście?:)

Nie wiem jak Wasze, ale moje ryby są zachwycone tą wiadomością i z tej okazji poprosiły mnie, żebym puścił im coś mocniejszego ;) No to... Whole Lotta Love!


Źrodło:
A new species of Lepidocephalichthys (Teleostei: Cobitidae) with distinctive sexual dimorphism and comments on relationships in southern lineages of Cobitidae
JUSTIN C. HAVIRD (USA), LAWRENCE M. PAGE (USA), WEERAPONGSE TANGJITJAROEN (Thailand), CHAVALIT VIDTHAYANON (Thailand), CHAIWUT GRUDPAN (Thailand) & SURIYA UDDUANG (Thailand)

1 komentarz: