Akwarium biotopowe

Biotop, za Wikipedią:

Biotop (ekotop) - środowisko fizyczne, w którym żyją organizmy o tych samych lub bardzo zbliżonych wymaganiach życiowych. Pierwotnie dotyczący tylko abiotycznych elementów siedliska. Obecnie często rozumiany jako siedlisko nieożywione zmienione przez biocenozę. Biotop razem z biocenozą tworzy ekosystem.


A teraz tłumaczenie na język polski w akwarystycznym ujęciu. Akwarium biotopowe, często określane również mianem akwarium środowiskowego, to zbiornik, w którym postaramy się jak najwierniej odwzorować wybrane siedlisko naturalne. Mowa tu zarówno o zwierzętach, jak również dekoracjach (aranżacji akwarium) i roślinach, które spotkać można pod wodą w wybranym przez nas miejscu na ziemi.

Istnieje kilka dróg (szkół) tworzenia takiego akwarium...

Zdecydowana większość akwarystów, tworzących coś na kształt biotopów, ogranicza się jedynie do umieszczenia w akwarium ryb, które koegzystują w naturze, nie zwracają jednak zbytniej uwagi np. na dobór roślin pod względem pochodzenia. Można więc stworzyć zbiornik z dosyć tolerancyjnym podejściem do sprawy i ograniczyć się do danego kontynentu, skupiając się na tym, by w akwarium po prostu nie było ryb, które pochodzą z innych stron świata (np. ryby powszechnie zasiedlające Amerykę Południową).

Znacznie trudniejszym jest pomniejszenie skali i wybranie np. pojedynczego jeziora, lub rzeki, z danego miejsca na świecie (np. Jezioro Malawi). Zwykle trzeba zasięgnąć wtedy często trudnych do namierzenia publikacji szczegółowo opisujących i najlepiej ilustrujących dany zbiornik/ciek.

Jeszcze wyższym stopniem wtajemniczenia, jest stworzenie wybranego wycinka, który ma swoje charakterystyczne cechy. Często bierze się tu pod uwagę np. specyficzne parametry wody, odmienne niż w innej części danej lokacji (np. "czarne wody" Amazonki).

Często taki podział jest jeszcze bardziej rozdrabniany pod innymi względami (często z przymusu) - np. biotop Jeziora Tanganika zwykle dzieli się na akwaria z rybami roślinożernymi lub mięsożernymi, aby uniknąć problemów z karmieniem ryb w nieodpowiedni sposób, co skończyłoby się niechybnie problemami przewodu pokarmowego i nawet śmiercią ryb.

Nie zapominajmy, że akwarium to nie tylko ryby, ale również rośliny i reszta dekoracji. Zwykle w miarę łatwo dobrać popularne gatunki roślin do wybranego kontynentu, jednak odtworzyć idealnie większość gatunków flory danego wycinka z natury to nie lada sztuka. Ale są i tacy, którzy to potrafią!

Patrząc na podwodne fotografie jezior i rzek, łatwo zauważyć, że niezbędne do odzwierciedlenia natury jest również dobranie takich elementów, jak odpowiednie podłoże (np. piach w Tanganice), naturalnie wyglądające głazy (Ameryki Centralna), skały i rozpadliny (Malawi, Wiktoria, znów Tanganika), czy korzenie (Ameryka Południowa,lub Azja), jak również inne detale jak na przykład muszle dużych ślimaków(dla muszlowców z Tanganiki), szyszki olchy ("czarne wody" Am. Poł.), liście ketapangu (kwaśne wody Azji).

Wszystkie wymienione powyżej cechy charakterystyczne, które uda nam się odwzorować w akwarium uczynią je bardziej naturalnym i sprawią, że będzie ono przypominało wycinek naturalnego ekosystemu. Należy mieć jednak na uwadze, że wszystkie te elementy nie są jedynie dekoracjami, gdyż w naturalnych środowiskach nic nie jest przypadkowe i każdy element spełnia jakąś swoją rolę i w drodze ewolucji przystosowuje ryby, do wykorzystywania ich do swoich celów. Tak więc ryby zaczęły żyć w muszlach (muszlowce), zaczęły znajdywać schronienie w konarach korzeni (pielęgniczki), w rozpadlinach skalnych (szczelinowce, naskalniki). Często te szczegóły są im wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (woda zakwaszona torfem, korzeniami i liśćmi to dom wielu ryb). Przy ich braku tych detali nigdy nie zaobserwujemy wszystkich naturalnych zachowań naszych podopiecznych, a do tego przecież dążymy.

Na zakończenie tylko dodam, iż oczywistym jest, że w warunkach domowych zwykle niemożliwe jest, by idealnie odwzorować naturalne egzotyczne środowisko, jednak zwykle każdy akwarysta ma swój własny zmysł estetyczny i sam decyduje w jakim stopniu chce odtworzyć obraz z natury, co mu przeszkadza, a co jest w stanie zaakceptować. Uszanujmy to i nie krytykujmy pochopnie, jeśli tylko rybom nie dzieje się krzywda. Pewne jest jednak, że im wytrwalej będziemy dążyć do odzwierciedlenia środowiska naszych ryb, one odwdzięczą nam się na swój sposób - pięknymi barwami, ciekawymi zachowaniami i licznym potomstwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz